Tanulók hiányzásáról, az igazolásról (fontos)
Tájékoztató a tanulók mulasztásával kapcsolatos szabályokról.
I. A 2012. évi CXX. törvény rendelkezik a 14. életévüket be nem töltött tanulók iskolakerülésének megakadályozását célzó hatósági eljárásról.
Azokat a tanulókat, akik tanítási idő alatt
-
vagy nagykorú személy kísérete nélkül,
-
vagy hitelt érdemlő igazolás nélkül
vannak távol az intézményből, a rendőr az intézmény vezetőjéhez kísérheti.
Hitelt érdemlő igazolásnak tekinthető:
a) az iskola által kiállított igazolás,
b) a tanuló szülője vagy törvényes képviselője által kiállított írásbeli igazolás (mellékelve). Nem kell feltétlenül ezt a nyomtatványt használni, csak a szükséges adatok legyenek rajta, ezt a tanítási idő alatti távollétre a szülők előre állítsák ki gyermekük számára. Ez a nyomtatvány nem helyettesítheti a szülőnek az iskola felé történő, a tájékoztatóba beírt igazolását!
c) orvosi igazolás.
A nemzeti köznevelésről szóló törvény 41. § -a 7. bekezdése alapján a tanuló iskolából való távolmaradása jogszerűségének ellenőrzésére és a szülővel való kapcsolatfelvétel céljából az iskola továbbíthatja a hatóságnak a tanuló és szülei személyes adatait és elérhetőségét.
II. Az emberi erőforrások miniszterének 20/2012. EMMI rendelete alapján:
A tanulónak az iskolai foglalkozásról való távolmaradását igazolni kell.
Iskolai Házirendünk szerint a szülőnek az előre be nem jelentett hiányzás első napjának reggelén tájékoztatni kell az iskolát a hiányzás tényéről és okáról.
Félévenként 3 napot igazolhat a szülő. Ennél hosszabb hiányzásra az iskola igazgatójától kell engedélyt kérni. Betegség esetén orvosi igazolást kap a tanuló. Valamennyi igazolást a tájékoztató füzetbe is beírva legkésőbb a következő osztályfőnöki óráig be kell mutatni az osztályfőnöknek.
Az igazolatlan mulasztásról már az első alkalommal értesíteni kell a szülőt, felhívva a figyelmet a következményekre.
A tizedik (10.) igazolatlan óra után az iskola igazgatója értesíti a kormányhivatalt és a gyermekjóléti szolgálatot.
Harminc (30) igazolatlan óra után az iskola tájékoztatja az általános szabálysértési hatóságot és ismételten a gyermekjóléti szolgálatot, amely közreműködik a tanuló szülőjének értesítésében.
A hatóság szabálysértési eljárást fog kezdeményezni.
Ötven (50) igazolatlan óra után az iskola haladéktalanul értesíti az illetékes jegyzőt és a kormányhivatalt.
Ha az igazolt és igazolatlan mulasztás együttesen a 250 órát, illetve egyes tantárgyakból a tanítási órák 30% – át meghaladja és emiatt év végén nem értékelhető, a tanuló a nevelőtestület engedélyével osztályozó vizsgát tehet.
Ha az igazolatlan mulasztás meghaladja a 20 tanórát és az iskola az értesítési kötelezettségeinek eleget tett, a nevelőtestület megtagadhatja az osztályozó vizsga engedélyezését.
A késéseket is igazolni kell, az idejüket összeadni. Ha ez az idő eléri a 45 percet, a késés egy igazolt vagy igazolatlan órának minősül. Az elkéső tanuló nem zárható ki a tanórai foglalkozásról.
2013. január 10. Fretyánné Kozma Éva igazgató
Letölthető teljes dokumentum
Letölthető dokumentum csak a tanulók hiányzásának igazolására
melléklet
I G A Z O L Á S
Alulírott …………………………….……………………………….………………… mint a ……………………………………………….. nevű gyermek (szül. idő: …………………..anyja neve: …….……………………………..………..) szülője / törvényes képviselője igazolom, hogy nevezett gyermek, aki a(z) ………………………………………….……………………………………………….. iskola (címe: ………………………………………..……………………..) ….…… évfolyamos tanulója, ………………………………… napo(ko)n, az iskolai tanítási óráról / az iskola által szervezett foglalkozásról jogszerűen van távol.
A távolmaradás oka: ………..………………………………………………………
Dátum: …………..…………………………
………………………………………… gyermek szülője / törvényes képviselője
Tekintettel arra, hogy egyre többen kérnek igazgatói engedélyt a síelésre, készítettünk egy formanyomtatvány. <<itt letölthető>>